TantárgycímKlasszikus magyar irodalom 2.
Kurzuscím
OktatóBodrogi Ferenc Máté
Órarendi adatokHétfő, 10:00-12:00, 343.
Hétfő, 12:00-14:00, Fszt. 56.
KépzésII. OMA
Kurzustípusgyakorlat
Kapcsolódó anyagokKazinczy Ferenc: Tövisek és virágok
Bessenyei György: A filozófus
olvasmánylista

A kurzus célkitűzései:

A félév során a hivatalos klasszikus magyar irodalmi követelményrend szerint veszünk sorra különböző, elsősorban lírai szövegeket. Mindeközben különös tekintettel leszünk a korszak emberképeire, nyelvfelfogásaira, illetve az esztétikai és mediális aspektusokra.

Követelmények:

1. egy 3-4 perces szabad előadás egy, a tematikából kiválasztott író jelentőségéről
  2. a két zárthelyi teljesítése (fogalmak+kisesszé)
  3. a két olvasmányteszt teljesítése (70%-tól teljesített)

1. Általános bevezetés (korszakleírás, rendezőfogalmak)
  2. Programok Bessenyeitől Kármánig
  3. Kármán József: Fanni hagyományai
  4. Kazinczy Ferenc (epigrammák)
  5. Csokonai Vitéz Mihály: A reményhez
  6. zh. és olvasmányteszt + Batsányi János: A franciaországi változásokra, A látó
  7. Berzsenyi Dániel: A közelítő tél
  8. Kölcsey Ferenc: Vanitatum vanitas
  9. Vörösmarty Mihály: A vén cigány
  10. Fazekas Mihály: Nyári esti dal
  11. Katona József: Bánk bán
  12. zh+olvasmányteszt

Ajánlott irodalom:

1. Debreczeni Attila: Tudós hazafiak és érzékeny emberek. Integráció és elkülönülés a XVIII. század végének magyar irodalmában, Universitas Kiadó, Bp.,2009.
  2. Kelecsényi László Zoltán: Magyar irodalom (Atlasz Sorozat), Athenaeum 2000 Kiadó, Bp., 2002.
  3. S. Varga Pál: A nemzeti költészet csarnokai. A nemzeti irodalom fogalmi rendszerei a 19. századi magyar irodalomtörténeti gondolkodásban, Balassi Kiadó, Bp., 2005.
  4. Szegedy-Maszák Mihály: A polgári társadalom korának művelődése I., in: Magyar művelődéstörténet, szerk. Kósa László, Osiris Kiadó, Bp., 2002.
  5. Szilágyi Márton-Vaderna Gábor: A klasszikus magyar irodalom, in: Magyar irodalom, főszerk. Gintli Tibor, Akadémiai Kiadó, Bp., 2010.
  6. Vaderna Gábor: A költészet születése. A magyarországi költészet társadalomtörténete a 19. század első évtizedeiben, Universitas Kiadó, Bp., 2017.