KódBTMI231BA
TantárgycímModern magyar irodalom 1.
KurzuscímModern magyar irodalom 1.
OktatóDobos István
Órarendi adatokSzerda, 14:00-16:00, XI.
KépzésIII. 5. félév BA törzsképzés
Kurzustípuselőadás

1. Életművek:

Ady Endre, Móricz Zsigmond, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, József Attila, Szabó Lőrinc, Németh László, Illyés Gyula

1. Művek:

Móricz Zsigmond: Hét krajcár, Tragédia, Szegény emberek, Barbárok

Kassák Lajos: A ló meghal, a madarak kirepülnek

Krúdy Gyula: Szindbád őszi útja, Szindbád útja a halálnál, Utolsó szivar az Arabs Szürkénél

Márai Sándor: Egy polgár vallomásai

Németh László: Iszony

1. Problémakörök:

A XX. század első két évtizede – Szubjektum, nyelv, kultúra

Eszme- és művészettörténeti áttekintés. Fogalomértelmezések

Az irodalom intézményei – A Nyugat

Az avantgárd hazai irányzatai

A két háború közötti évtizedek- Szubjektum, nyelv, kultúra

Eszme- és művészettörténeti áttekintés. Fogalomértelmezések

Tematika

Tételek

1. Bevezetés Ady Endre költészetébe

(Tamás Attila: Miért érdemes újraolvasni Adyt? In. Újraolvasó. Tanulmányok Ady Endréről. Anonymus. Bp., 1999. 28-35.)

1. Móricz Zsigmond elbeszélő művészete novellái alapján

(Egy szabadon választott tanulmány. In. Bengi László, Szilágyi Zsófia (szerk.) Móricz a jelenben. 265 p. Budapest: Magyar Irodalomtörténeti Társaság, 2015. (MIT-konferenciák; 2.))

1. Bevezetés Babits Mihály költészetébe

(Egy szabadon választott tanulmány. In: Kelevéz Ágnes, Lengyel Imre Zsolt (szerk.) “Ki mit lát belőle”: Nézőpontok Babits lírájának értelmezéséhez. 247 p. Budapest: Magyar Irodalomtörténeti Társaság, 2017. (MIT-konferenciák; 4..))

1. Bevezetés Kassák Lajos költészetébe

(Egy szabadon választott tanulmány. In Újraolvasó. Tanulmányok Kassák Lajosról. Anonymus. Bp., 1999.)

1. Bevezetés Kosztolányi költészetébe

(Egy szabadon választott tanulmány. In. Tanulmányok Kosztolányi Dezsőről. szerk. Kulcsár Szabó Ernő, Szegedy-Maszák Mihály, Bp., Anonymus, 1998. (Újraolvasó))

1. Krúdy Gyula elbeszélő művészete novellái alapján

(Egy szabadon választott tanulmány. In. In: Fráter Zoltán, Gintli Tibor (szerk.) Születésnapi kalandok: A Krúdy Gyula születésének 135. évfordulója alkalmából rendezett konferencia szerkesztett előadásai. 330 p. Budapest: Magyar Irodalomtörténeti Társaság, 2014. (MIT-konferenciák; 1.)

7. Bevezetés József Attila költészetébe

(Egy szabadon választott tanulmány. In. Kabdebó Lóránt, Kulcsár Szabó Ernő, Kulcsár-Szabó Zoltán, Menyhért Anna (szerk.) Tanulmányok József Attiláról. 322 p. Budapest: Anonymus Alapítvány, 2001. (Újraolvasó)

1. Bevezetés Szabó Lőrinc költészetébe

(Tanulmányok Szabó Lőrincről. Kabdebó Lóránt Menyhért Anna (szerk,) Budapest: Anonymus Alapítvány, Újraolvasó)

1. Bevezetés Radnóti Miklós költészetébe

(Bori Imre: Radnóti Miklós költészete. In Bori Imre huszonöt tanulmánya. Fórum Kiadó. Újvidék, 1984. 288-328. )

1. Bevezetés Illyés Gyula költészetébe

(Egy szabadon választott tanulmány. In Görömbei András (szerk.): Csak az igazat. Tanulmányok Illyés Gyula születésének centenáriumán. Kortárs Kiadó. 2003.)

1. A regényíró Németh László

(Egy szabadon választott tanulmány. In Görömbei András (szerk.): A prózaíró Németh László.  Kossuth Egyetemi Kiadó. Debrecen. 2005.)

1. A regényíró Márai Sándor

(Dobos István: Önéletírás és regény. In Uő: Az én színrevitele. Balassi Kiadó. Bp. 2005, 74-90.)

Kötelező olvasmányok

Ady Endre válogatott versei

(Góg és Magóg fia vagyok én,  Héja-nász az avaron,  A Tisza-parton, A Sion-hegy alatt, Nekünk Mohács kell, A fajok cirkuszában, Párisban járt az ősz,  A hosszú hársfa-sor,  A fekete zongora, Az ős Kaján,  Lédával a bálban, Sem utódja, sem boldog őse…,A föl-földobott kő,  Kocsi-út az éjszakában, Hiszek hitetlenül Istenben,  Az eltévedt lovas,  Őrizem a szemed,  Új s új lovat)

Móricz Zsigmond novellái (Hét krajcár, Judith és Eszter, Tragédia, Szegény emberek, Barbárok)

Babits Mihály válogatott versei

(In Horatium, Messze…messze, Fekete ország, Régi szálloda, A világosság udvara, A lírikus epilógja, Mozgófénykép, Húsvét előtt, Petőfi koszorúi,  Mint különös hírmondó, Csak posta voltál,  Botozgató, Ősz és tavasz között, Balázsolás.)

Kosztolányi Dezső válogatott versei

(Mint aki a sínek közé esett, Mostan színes tintákról álmodom, A napraforgó, mint az őrült, A játék  az különös…, Ilona, Akarsz-e játszani?, Őszi koncert, Boldog, szomorú dal, Őszi reggeli, Számadás 1-8, Életre-halálra, Európa, Esti Kornél éneke, Októberi táj, Marcus Aurelius, Halotti beszéd, Hajnali részegség, Ének a semmiről)

Krúdy Gyula néhány novellája

(Szindbád őszi útja, Utazás éjjel, Ecetfák pirulása, Szindbád útja a halálnál, Utolsó szivar az Arabs Szürkénél)