TantárgycímMűelemző gyakorlat 2.
KurzuscímMikrotanítás
OktatóBényei Péter
Órarendi adatokHétfő, 12:00-13:40, Fszt. 1/2.
Csütörtök, 10:00-11:40, Fszt. 1/2.
KépzésV. OMA

A szeminárium célkitűzései

A tantárgy szorosan kapcsolódik a Műelemző gyakorlatok 1. kurzushoz. Míg ott az volt az elsődleges szempont, hogy a művekről kialakuló dialógusban a hallgatók tudatosan és reflexív módon ügyeljenek a műelemző folyamat komplex szakmai és szubjektív regisztereire, s azok rendkívüli változatosságára, itt már eggyel továbblépünk: minden egyes hallgató lényegében önmaga épít fel egy-egy szövegelemzést az általa választott műből, s a tanári pozícióba áthelyeződve – a csoport aktív közreműködésével – egy 35-40 perces mikrotanítás formájában színre is viszi ezt az értelmezést. Az óra második felében egyrészt arra reflektálunk, hogy mennyire volt érvényes, jól kidolgozott a műelemzés, illetve milyen más értelmezési irányok lehetségesek az adott szöveggel kapcsolatban; másrészt pedig arra, hogy mennyiben sikerült dialogikus térbe helyezni az adott elgondolást, értelmezési irányt. Így – bár csak érintőlegesen – a tanítás és a taníthatóság módszertani kérdései is szerepet kapnak a szemináriumi foglalkozásokon.  A szemináriumon a magyar és a világirodalom olyan műveinek az értelmezésére kerül sor, melyek az általános és középiskolák irodalomóráin kötelező olvasmányként vannak jelen, ugyanakkor az egyetemi oktatásban nem feltétlenül kerülnek az előtérbe. A kurzuson lírai, prózai és drámaszövegek szoros olvasására és dialogikus feldolgozására egyaránt sor kerül.

Tematika

1. A műelemzés gyakorlata és dilemmái 1. – előadás
  2. A műelemzés gyakorlata és dilemmái 2. – hallgatói kérdésfelvetések(Kosztolányi Dezső: A kulcs)
  3. Shakespeare: Hamlet